jegyzőkönyv

2021.01.21.

JEGYZŐKÖNYV

Felvéve: a Barátság Horgász Egyesület, a Jó Szerencsét Horgász Egyesület és az Összefogás Horgász Egyesület – e három egyesület között létrejött Együttműködési Megállapodás megvalósítási érdekében összehívott – értekezletén, a Barátság Horgász Egyesület székhelyén, 2021. január 9-én

Jelen vannak: Barátság H.E. részéről: Herman András elnök és Burján Attila elnök h.

Jó Szerencsét H.E. részéről: Fogarasi András elnök és Kovács László elnök h.

Összefogás H.E. részéről: Szegedi Sándor elnök és Gubacsi Géza elnök h.

Gubacsi Géza, mint az Összefogás Horgász Egyesület elnökhelyettese 10 óra 05 perckor köszöntötte a megjelenteket. Megállapította, hogy jelen van mindhárom egyesület elnöke és elnök-helyettese, valamint Bartha Marianna, mint jegyzőkönyvvezető, akit a feladat ellátására a jelenlévők egyöntetű szavazattal elfogadtak.

A nézeteltérések elkerülése végett javaslatot tett az értekezlet alapvető szabályaira, nevezetesen, hogy a felszólalások, hozzászólások sorrendje egyezzen meg az egyesületek kezdőbetűinek sorrendjével, valamint, hogy az egyes vélemények kifejtése ne haladja meg a 10 perces időintervallumot. Javaslataival minden résztvevő egyetértett.

Ezt követően javaslatot tett a napirendi pontokra:

  1. A 2020. év együttműködésének értékelése
  2. A 2020. évi telepítések értékelése, vezetői beszámolók arról, hogy ki, mit, hol és milyen összegben telepített az elmúlt évben
  3. Beszámolók a 2020. évi halőrzési tevékenységekről
  4. Egyebek
  5. A 2021. év beindítása, ezen belül
  • területi engedéllyel kapcsolatos feladatok
  • halgazdálkodási terv elkészítése
  • halvédelem megbeszélése
  • egyéb feladatok

A napirendi pontokra történő szavazás során a javaslatot a jelen lévők egybehangzóan elfogadták.

1.) Herman András, mint a Barátság Horgász Egyesület elnöke, tette meg elsőként beszámolóját az elmúlt évéről, ami a kialakult pandémiás helyzet miatt valójában csak az első negyedévet takarja. Röviden vázolta egyesületének történetét, mely legrégebben, azaz 1979 óta létezik a tavon, 70 fővel kezdte működését. Néhány lelkes tag – köztük Burján Attila, B. P. – segítségével majd 300 fős egyesületté fejlődött, de a tavalyi év nagyon visszavetette a lehetőségeiket, jelenleg 129 fős a taglétszám.

Elsődleges céljai között a három egyesület által aláírt megállapodás betartása szerepel, ahogy ez a MOHOSZ pest megyei szervezeténél nyilvántartásba vételre került. Ennek hiányában sok jó lehetőséget, támogatást nem tudunk igénybe venni. Ilyen például a vízhektáronként egymillió forintnyi pályázati támogatás, vagy a vízkezeléshez, halőrzéshez (30 % önerő megléte esetén igényelhető) 70 %-os támogatás. A MOHOSZ a pályázat összeállításában is segítséget nyújtana első alkalommal, csupán az együttműködési megállapodásban rögzítettek szerint helyt kell állnunk, meg kell felelnünk az abban vállaltaknak. Haltelepítéskor is lehet náluk pályázni, 10 olyan egyesülettel vannak kapcsolatban, ahol támogatottan juthatnánk halhoz. Ha van rá igény, bemutatják a lehetőségeket.

Mindezen túl, mindhárom horgászegyesület aláírta az Együttműködési Megállapodást, vállalva az abban rögzítettek teljesítését. Amelyik fél meghiúsítja annak megvalósítását, jogilag is felelősségre vonható, mely anyagi kártérítési igényt is magával vonhat a nem teljesítő egyesülettel szemben, a miatta megvalósíthatatlan, így elmaradt támogatások vonatkozásában.

Szerinte a Kavicsos-tó érdeke azt kívánja, hogy területén egy egyesület működjön. Ha a jelenleg működő három egyesület ennek kivitelezésére nem képes, első lépésként kettőre lehet redukálni számukat. Ennek érdekében személy szerint hajlandó lemondani az elnökségről, és csatlakozni az Összefogás Horgász Egyesülethez.

Gubacsi Géza megköszönte a 8 perc 16 másodperces felszólalást és átadta a szót

Fogarasi Andrásnak, a Jó Szerencsét Horgász Egyesület elnökének, aki szerint az együttműködés elmaradásának oka az a horgász egyesületek között fennálló alapvető nézetkülönbség, hogy kié a vízkezelés joga. A víz nem az államé, hanem a Jó Szerencsét Horgász Egyesületé. Birtokában van ugyanis a Konzorciumi tagok névsora (430 fő), akik az alapításkor megvették a vizet is, így a Barátság és az Összefogás Horgász Egyesület víz nélküli tulajdonosok. Személy szerint az Együttműködési Megállapodás létrejöttében nem volt szerepe, azt a S. L. – H. N. duó hozta létre, és K. G. is ellene dolgozik.

A területi engedélyek, napijegyek elszámolása nem történt meg, állítólag azok ellenértékét a másik két egyesület behalasította. Egyértelmű, hogy nincs együttműködés, a legyőzésére játszanak.

Gubacsi Géza rögzítette a 10 perc elteltét, és kérte a következő elnököt az elmúlt év értékelésének megtételére.

Szegedi Sándor, az Összefogás Horgász Egyesület elnöke elmondta, hogy a 12 éve működő egyesület elnökeként mindig a tagság érdekeit tartotta szem előtt. 2020-ban is minden bevételt halasításra költöttük, a magas létszám miatt így 84 q hal telepítése történt részünkről. A területi engedélyek, napijegyek elszámolhatósága érdekében is megtett mindent, de nem kapott tájékoztatást a kiindulási alapul szolgáló összegek tekintetében. Telepítéseink nyitottak, mindig előzetes bejelentéssel történnek.

A 2021. év vonatkozásában, az előzmények alapján sajnos meg kell kérdőjeleznie az együttműködést, pedig ennek hiányában nem fogunk tudni előre lépni. (5 perc 20 másodperc.)

Gubacsi Géza, mint az Összefogás Horgász Egyesület elnök-helyettese, a Szegedi Sándor által hagyott 4 perc 40 másodpercben kifejtette, hogy a 2019. decemberében vállalt együttműködési hajlandósághoz képest nagyon át lettünk verve. A Barátság és az Összefogás H.E. részéről mindig megvolt a szándék. Kezdeményezéseinkre azonban (ami levél formájában háromszori alkalommal történt) sosem érkezett válasz a Jó Szerencsét Horgász Egyesülettől. Ennek hiányában az Együttműködési Megállapodásban rögzítetteknek megfelelő halgazdálkodási tervet sem tudtunk készíteni, jó szándékból mi mégis telepítettünk. Az elmozdulásban bízva a MOHOSZ pest megyei szervezete felé jeleztük, hogy az együttműködés pillanatnyilag nem látszik megvalósulni, főleg nem a Jó Szerencsét Horgász Egyesület honlapján közzétettek szerint: (Idézet a Jó Szerencsét H.E. honlapjáról.)

Természetesen mivel három horgász egyesület működik a tavunkon, prioritást élvez annak a lehetőségnek a megteremtése, hogy a három horgász egyesület közösen állapodjon meg alapvető kérdésekben. Ezért kezdeményezni fogjuk, hogy az egyesületek közös feltétel rendszer alapján végezzék tevékenységüket, egymással közösen összefogva! Úgy gondoljuk, ha a megállapodás létre jön a három egyesület között és az be is tartva együtt tudunk működni a tó érdekében, az igazi áttörés lenne a tó történetében! Részünkről a szándék adott az együttműködésre. Ha ez létrejön, beszélhetnénk közös telepítésről, halőrzésről, a tó tisztán tartásáról, egységes tórendről, egységes szabályok kialakításáról stb. Számos lehetőséget látunk abban, ha az összefogás valóban megvalósul, hiszen ha egy a cél, és egy az akarat, csak akkor lehetünk igazán hatékonyak és sikeresek! Egyéb esetben a sikerek csak részlegesek, de nem igazán hatékonyak!”

Kovács László, a Jó Szerencsét Horgász Egyesület elnök-helyettese válaszként elmondta, hogy az egyesület honlapját S. L. szerkesztette, fenti bejegyzést az elnökség tudta nélkül hozta nyilvánosságra.

Fogarasi András megerősítette, hogy S. L. jogtalanul tárgyalt, tett ígéreteket, felhatalmazás nélkül tevékenykedtek H. N., mert elnökváltást szerettek volna elérni.

Gubacsi Géza lezárta az első napirendi pontot, felkérte az egyesületi elnököket tegyék meg beszámolójukat a 2020. évi halasítási tevékenységükről.

2.) Herman András elmondta, hogy a Barátság H.E. – a megfogyatkozott létszáma ellenére – két alkalommal végzett halasítást a tavon:

  • 2020.04.20-án 1.470.000.-Ft értékben, majd
  • 2020.08.24-én 1.625.000.-Ft értékben.

A 48 db napijegy értéke a tavaszi telepítéskor lesz betéve.

Fogarasi András elmondta, hogy a 210 tagú Jó Szerencsét H.E. bevétele kb. négymillió forint volt 2020-ban. Háromszor végeztek telepítést, összesen kb. 46-48 q mennyiségben 4.150.000.-Ft-ért.

Gubacsi Géza felsorolta az Összefogás H.E. által véghezvitt haltelepítéseket, összesen 5.200.000.-Ft értékben:

  • 2020.04.08. 20 q három nyaras ponty és 7q két nyaras amúr.
  • 2020.08.25. 25 q három nyaras ponty.
  • 2020.10. 12 q fehér hal és 3q két nyaras csuka.
  • 2020.12. 15 q három nyaras ponty.
  • Telepítés teljes értéke 5,000,000 forint volt.

3.) Gubacsi Géza kérte az egyesületek beszámolóját a halőrzéssel kapcsolatban.

Herman András: a Barátság H.E.-nek 3 halászati őre van, a többi egyesületnél sajnos nincs ilyen jogosultsággal rendelkező ember. Tudja, hogy a vizsgáztatás a Covid19 miatt egyenlőre meghiúsult, de kéri, hogy valamilyen formában minden egyesület vegye ki a részét ebből a feladatból.

Fogarasi András: a Jó Szerencsét H.E. rendelkezik halőrrel, a Tógazda pedig Vidák Attila. Az egyesület honlapján feltüntetett személyek vizsgázva vannak. A halőrzésbe a Katasztrófavédelem is beleszól. A MOHOSZ az országos elképzeléseit akarja ránk erőltetni, de, mivel ez magán vízterület, nem kell megfelelnünk az előírásainak. Így pl. nem köteles ifjúsági engedélyt sem árulni.

A Gubacsi Géza által említett leveleket nem kapta meg.

Szegedi Sándor: Magyarországon minden víz az államé, csak kezelési jogunk lehet, tulajdoni jogunk semmiképp.

Sajnálja, hogy az utóbbi 3-4 évben nincs ellenőrzés a tavon.

Külső halkommandó bevetését látja szükségesnek, akik rövid idő alatt rendet tudnának tenni.

A halőröknek tiszteletdíjat javasolt.

4.) Gubacsi Géza nyugtázta a beszámolókat, és kérte, hogy egyéb témájú hozzászólások érkezzenek.

Burján Attila véleménye, hogy egynyaras ponty kellene a tóba.

Kovács László szerint szükség lenne egy Tógazdára.

5.) Gubacsi Géza ezt követően kitért a 2021. év indítására. Nem tudja, mikor lesz így egy működőképes szövetség. A pandémia elmúltát követően ki, hogyan tervezi az újraindulást, mikorra tervezik az egyesületek a közgyűléseket? Kérte az egyesületek elnökeit, vázolják a 2021. évi elképzeléseiket.

Herman András kifejtette, hogy aki nem látja be, hogy a szövetség az egyetlen járható út, az vagy vak, vagy takargatni valója van. Személy szerint visszavonulna, átadná a helyét a fiatal generációnak, akiket, ha igényt tartanak rá, szívesen támogatna a háttérből tapasztalataival, vagy akár tevőlegesen is. A jövőt csak egy egyesület működésével tudja elképzelni. Ennek érdekében, ha a Jó Szerencsét nem hajlandó tenni, a Barátság H.E. és az Összefogás H.E. egyesül. Tiszteli S. L. hozzáállását, mert felvállalta, támogatja az ez irányú előrehaladást. Az idei évben a halőrzést és a Tógazda személyét mindenképpen meg kell oldani.

Kovács László a Jó Szerencsét H.E. elnök-helyettese az esetleges lemondás/együttműködés eshetőségeit firtatta, ezen belül, hogy ki lehet az új egyesület elnöke.

Gubacsi Géza tájékoztatta, hogy minden egyesület saját maga jelöli a vezetőségi tagokat egyenlő arányban, akik, majd együttesen válasszák meg az új elnököt.

Fogarasi András a tulajdonosi jogokra tért ki, szerinte nem szabad úgy kezelni a tagság ügyeit, mint ha mezei horgászok lennének, hisz tulajdonosok, így kell képviselni az érdekeiket, hiszen az egyesület a tulajdonos személyzete. Nem a Jó Szerencsét H.E. találta ki, hogy több egyesület működjön a tavon, majd a tagság eldönti melyiknek kíván tagja lenni. A Barátság H.E. is egy bejegyzett egyesület, akkor hiszi, hogy megszűnt, ha erről látja a végzést.

Herman András kifejtette, hogy, mint az egyesület elnöke, nem dönthet a tagok nevében, közgyűlésen kell elfogadtatnia minden változást.

Szegedi Sándor egyetért, hogy nem szabad a tapasztalatokat engedni feledésbe merülni, de szerinte is szükség van a fiatalabbak bevonására. Az engedéllyel nem rendelkező tulajdonosok száma sajnos jelentős (kb. 6-700 ingatlan). A tó életében, életben tartásában ezen forráskiesés pótlását célozza a közös költség.

Gubacsi Géza elmondta, hogy régi vágy az egy egyesület, ennek elérésére jöttek létre az újak, de a régiek nem szűntek meg, így nem kettő, hanem három működik jelenleg. 2019. decemberében, az Együttműködési Megállapodás aláírásával újra feléledt a remény, ami most ismét szertefoszlani látszik. Herman András és Szegedi Sándor akkor jóhiszeműen lemondott a halgazdálkodási jogról a Jó Szerencsét H.E. javára, mert ezzel is elősegíteni látszott az előrelépést. De sajnos csak a széthúzás maradt a tavon. A Jó Szerencsét H.E. nem állt elő sem a halasítási terveivel, sem az ellenőrzésre vonatkozó javaslataival, halgazdálkodási tervet sem egyeztettünk.

Továbbra is az egy egyesület működése a célunk.

A Covid-korlátozások feloldásakor egy hónapon belül taggyűlést hívunk össze. Fogarasi András ezt mikorra irányozza elő?

Kovács László válaszában elmondta, hogy csak tippelni lehet, hogy mikor szűnik meg a vírushelyzet, de mivel nyáron nem aktívak a tagok, a Jó Szerencsét H.E. a feloldást követően kb. három hónapon belülre ígéri taggyűlését.

Gubacsi Géza rátért a területi engedéllyel kapcsolatos feladatokra.

Fogarasi András elmondta, hogy 2021-re díjemelést eszközölt, és már leadta a nyomdába az igényt. 30.000.-Ft-ban határozták meg az éves befizetés halasítás részét, 7.000.-Ft-ban pedig az egyesület működési költségét, a teljes bekerülés 42.000.-Ft lesz.

Herman András és Gubacsi Géza tiltakozott, mivel ez teljesen ellentétes az Együttműködési Megállapodásban foglaltakkal, nem tehette volna meg, előzetes egyeztetés nélkül. Ezen túlmenően pedig a változtatást minden egyesület tagjainak a taggyűlésen többségi szavazattal el kell fogadnia.

Fogarasi András közölte, hogy leadta ugyan, de azzal, hogy még ne nyomtassák, csak majd ha megerősíti az igényt. A másik két egyesület dönthet máshogy.

Gubacsi Géza kifejtette, hogy ebben az esetben kapunk-e állami jegyet, mert ha nem, az durva visszaélés a kialakult helyzettel. Ha ez így van, a Jó Szerencsét H.E. gyakorlatilag kilépett a megállapodásból.

Szegedi Sándor ebben az esetben az Összefogás H.E. a tagjainak máshonnan szerzi be a területi engedélyeket.

Fogarasi András kijelentette, hogy nem lépett ki, de nem lehet ilyen sebbel-lobbal intézni ilyen jelentős változásokat. Szerinte fontos, hogy a befizetés egységes legyen, de a költségek növekednek, azokat muszáj fizetni, csak a munkánkat tudjuk ingyen adni.

Gubacsi Géza az együttműködés fenntartása érdekében hajlandó kompromisszumra, egy köztes összeg megállapítására a tavalyi és a Fogarasi András által javasolt összeg között, de ezt is el kell fogadnia a járványhelyzet után összehívható első taggyűlésnek.

Sajnálatát fejezte ki, hogy úgy tűnik, a mai egyeztető megbeszélés sem vezetett eredményre, annak ellenére, hogy a jövőre nézve pozitív változásokat reméltünk általa. Mivel az érdemi hozzászólások elfogytak, az értekezletet 12 óra 5 perckor lezárta.

Kmf.

Készítette:

Bartha Marianna jegyzőkönyv vezető

Aláírásukkal hitelesítik:

Herman András Fogarasi Andrásnak Szegedi Sándor

Barátság H.E. elnök Jó Szerencsét H.E. elnök Összefogás H.E. elnök

Burján Attila Kovács László Gubacsi Géza

Barátság H.E. elnök h. Jó Szerencsét H.E. elnök h. Összefogás H.E. elnök h.

Szigetszentmiklós, 2021.01.09.

A jegyzőkönyv eredeti példánya a vezetőségnél megtekinthető.